U povodu obilježavanja Dana Grada Raba, u srijedu, 7. svibnja 2025. u 20.00 h u Galeriji Pik otvara se izložba „70 godina rapskih pjesama Dragutina Tadijanovića“.
Izložba radova studenata Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu inspiriranih rapskim pjesmama Dragutina Tadijanovića predstavljena je javnosti na književnoj manifestaciji „Tadijine jeseni“ koja je održana u Slavonskom Brodu i Rastušju od 4.-8. studenoga 2024. godine. Otvorenju izložbe prisustvovala je i prof. Jasna Vidas-Vidović sa suprugom, idejna začetnica izdanja „Rabskih pjesama“ te predstavnici Grada Raba.
Organizatori izložbe bili su Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda, Spomen dom Dragutina Tadijanovića i Grad Slavonski Brod koji na dostojanstven način, s puno ljubavi i poštovanja brine o pjesnikovoj ostavštini koja mu je oporučno ostavljena. U Spomen domu, uz stručno vodstvo kustosice Dajane Breznik i skrbnika ostavštine Dragutina Tadijanovića Miroslava Bjelobrka, smještenom u samom centru grada, pokušala se dočarati svaka soba Tadijanovićevog stana u Gajevoj ulici u Zagrebu. Prostor je ispunjen autentičnim namještajem, umjetninama, fotografijama, osobnim predmetima, pismima i rukopisima, knjigama, časopisima, bogatim arhivom, a jedan poseban dio posvećen je Tadijinim boravcima na našem otoku i gradu Rabu.
Otvorenju izložbe u Rabu prethodit će okupljanje u parku Komrčar gdje je povodom 120. obljetnice rođenja postavljeno spomen obilježje Dragutinu Tadijanoviću, u znak zahvalnosti i sjećanja na pjesničkog barda, počasnog građanina Grada Raba i dobitnika Zlatne plakete i povelje Rabljana za 93. rođendan 4. studenoga 1998. godine.
Na kamenom stolu u Komrčaru uklesani su stihovi napisani 29. svibnja 1954. godine na istome mjestu, tijekom Tadijinog prvog boravka na Rabu.
Pjesnik je proveo na Rabu dva mjeseca, svibanj i lipanj 1954. godine iz zdravstvenih razloga, naime u 49. godini života zbog teške bolesti poslan je na liječenje u Klimatsko lječilište na rapskom Škveru. Svakog je dana nakon kupanja i šetnje na Frkanju popodneva provodio u Komrčaru kojega naziva jedinstvenim parkom na čitavom Jadranu. Slučajni susret sa staricom s košaricom i crvenom ružom u ruci koja ga je podsjetila na majku i dodatna motivacija prijatelja jezikoslovca Petra Guberine, također pacijenta u Lječilištu, potaknuli su ga na pisanje te je tijekom prijepodneva na Frkanju napisao čak sedam pjesama, a popodne u Komrčaru još pet, zajedno s prvom ukupno trinaest. Mali ciklus nazvao je Intimna izložba crteža iz Raba načinjenih u Uvali Sv. Eufemije 29.5.1954. od jutra do večeri. Dodao je posvetu supruzi Jeli i poslao joj ih na poklon sljedećeg dana. Početkom lipnja napisao je još tri pjesme, a kasnije je, godinama dolazeći na Rab kao gost, tijekom 33 godine napisao još 42, ukupno 58 rapskih pjesama. Te su pjesme tematski različite, dio pjesama su i preoblikovani tekstovi razglednica koje je pjesnik slao svojim prijateljima i znancima (Razglednice iz Raba I-VIII), povezuje ih mjesto njihova nastanka, ali, kako navodi Tadijin prijatelj književnik Slobodan Novak u predgovoru „Rabskim pjesmama” „…dovoljno je samo malo više čitateljskog senzibiliteta, pa da se osjeti kako gotovo cijelu zbirku prožima specifičan dah Mediterana, čak i kroz pjesmu o Rastušju…”.
Na prijedlog profesorice Jasne Vidas-Vidović Tadijanovićeve rapske pjesme izdvojene su i objavljene kao zasebna pjesnička zbirka 2005. godine. Posebnu zahvalu u pogovoru zbirke Tadijanović je uputio i svojoj i Jelinoj rapskoj prijateljici, profesorici Slavici Šišara koja je ustupila svoje privatne fotografije za ovo vrijedno izdanje objavljeno u povodu Tadijinog stotog rođendana.